Ismét kiújul a kereskedelmi háború, a jogállamisági feltételrendszer miatt már jövőre zavar lehet az EU-s pénzekkel, nem sikerül elérnünk az immunitáshoz szükséges átoltottsági szintet - csak néhány azok közül a negatív kockázatok közül, amelyek bekövetkezését a hazai makrogazdasági elemzők (bár nem tartják valószínűnek) nem zárják ki. Mint az előző években, idén is megkérdeztük az elemzőket arról, hogy mik azok a csekély valószínűségű, de megvalósulásuk esetén jelentős hatású események, amelyek a feje tetejére állíthatják jövőre a világgazdaságot.
Még legalább egy évig maradnak Magyarországon a jelenlegi laza monetáris kondíciók az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik 2019 közepétől számítanak lassú, fokozatos változásra.
Az elemzők véleménye eltér a monetáris politika további irányairól, ez derül ki azokból a kommentárokból, amelyeket a kamatdöntés után küldtek el az MTI-nek.
Ősszel egy, de akár két hitelminősítő is befektetésre ajánlott kategóriába sorolhatja Magyarországot - vélik a CIB Bank elemzői. A finanszírozási környezet azonban romlik a következő időszakban, ezért a forint az euróval szemben a 305-310-es tartományba gyengülhet vissza.
Jövőre nem kell tartanunk az infláció felpörgésétől, vagy éppen deflációs veszélytől - így gondolja a legtöbb általunk megkérdezett alapkezelő és elemző. Hosszabb távon azonban nem dőlhetünk nyugodtan hátra, mert egyesek szerint a pénznyomtatás nem fog nyom nélkül eltűnni.
Kamatemelések beindulása, fejlődő országok meggyengülése, geopolitikai kockázatok, valutaháború, kínai pénzügyi válság, euróövezet szétválása - ezek azok az események, amelyek megrengethetik jövőre a globális gazdaságot, piacokat az általunk megkérdezett elemzők és alapkezelők szerint. De még mielőtt mindenki halálra rémülne: ezek csak olyan események, amelyek a piaci konszenzus szerint kis eséllyel bírnak. Egyébként pedig olyan szakértők is vannak, akik szerint inkább pozitív meglepetésekre "készülhetünk" jövőre.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Már csak pár óra, és jönnek az újabb intézkedések.
Mi a lengyel elnökválasztás tétje?
Piaci tisztulást is hozhatnak a mostani nehéz idők.
Az uniós fogyasztók a legnagyobb nyertesei az új brüsszeli döntésnek.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?